6 krokov pre prípravu vášho domu na zimu
Udržujte svoj dom bezpečný a teplý vďaka nenáročnej jesennej príprave
Zimné mesiace môžu byť pre váš dom náročné bez ohľadu na to v ktorej časti Slovenska sa nachádza. Prudký vietor môžu polámať stromy. Snehová búrka môže dokonca poškodiť staršiu strechu domu. Dokonca aj niekoľko dní ťažkého januárového dažďa môže spôsobiť škodu na zapchatých odkvapoch a odtokoch.
Ak chcete chcete udržať dom v dobrej kondícii aj v zime, existujú jednoduché kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste ochránili svoj dom pred všetkými zimnými prírodnými silami.
1. Skontrolujte strechu
Zimné počasie môže poškodiť strechu vášho domu mnohými spôsobmi. Silný vietor, výdatný dážď alebo sneženie môžu spôsobiť že nadbytočné listy alebo nečistoty môžu upchať žľaby a vytvoriť nahromadenie zrážok na streche. Poškodená strecha môže spôsobiť značnú škodu vášho domu a je určite jednoduchšie (a lacnejšie) podniknúť preventívne kroky pred akýmkoľvek problémom v chladnejších mesiacoch.
Naplánujte si kontrolu strechy domu pred príchodom zimy, aby profesionál mohol dôkladne skontrolovať stav vašej strechy a odporučiť vám prípadnú údržbu či opravu. Požiadajte odborníka, aby skontroloval chýbajúce alebo voľné šindle, upchaté žľaby alebo potenciálne zdroje plesní a rozpadu.
2. Skontrolujte, či nedochádza k úniku vzduchu
Úniky vo vašich oknách, dverách alebo stenách môžu drasticky zvýšiť váš mesačný poplatok za služby a ak žijete v chladnejšom prostredí, môže spraviť váš domov chladným a nepríjemným! Našťastie je ľahké vykonať vlastnú domácu kontrolu a utesniť akékoľvek netesnosti. Skontrolujte, či všetky okenné rámy a dvere vo vašom dome nemajú trhliny, cez ktoré by prenikol studený vzduch. Mali by ste skontrolovať všetky otvory vrátane prestupov káblov aby ste zamedzili akémukoľvek preniku chladného vzduchu do interiéru.
Stačí vykonať jednoduchú vizuálnu kontrolu, ako aj jednoduchý tlakový test, aby ste zistili, kde vstupuje vonkajší vzduch do vášho domu. Ak zistíte netesnosť, použite tesniacu vložku, prípadne iné dostupné materiály. V kvalitnom obchode vám zo zisteným problémom určite dobre poradia ako máte postupovať.
3. Vyčistite žľaby
Klesajúce listy sú charakteristickými znakmi jesenných mesiacov, ale môžu byť problémom pre domáce žľaby. Znečistené žľaby nechávajú dážď pretekať, čo môže spôsobiť poškodenie murovaných stien, podhľadov a fasád, ako aj obkladov a suterénu.
Môžete použiť rebrík a vyčistiť nahromadený odpad sami, alebo si môžete najať miestnych odborníkov, aby sa o to bezpečne postarali za vás.
4. Vyčistite komín
Komín by ste mali skontrolovať aspoň raz ročne, hlavne ak plánujete používať v zimnom období krb. Zablokovaný alebo poškodený komín môže nerovnomerne vykurovať váš dom a zvýšiť tak účet za energie, ale jeho najväčšie riziko je potenciálny vznik požiaru.
Môžete sa pokúsiť vyčistiť komín sami, ak vám nevadí trochu si zašpiniť ruky. Ale je oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie aby ste si najali kominára na čistenie komínov, aby vám skontroloval a vyčistil váš komín a krb, a vy ste si mohli užívať teplo a oheň v krbe počas celej zimy.
5. Spravte si poriadok v okolí vášho domu
Napriek tomu, že väčšine zelene v záhrade vyhovuje chlad zimných mesiacov, je dôležité skontrolovať a pripraviť na zimu aj ostatné rastliny s upratať všetok odpad.
Zvážte, či niektoré krehkejšie rastliny nie je potrebné presunúť na zimu dnu a odstráňte každoročne vysádzané rastliny. Odložte akýkoľvek vonkajší nábytok, ktorý máte, a vyčistite všetko popadané lístie, aby vám trávnik zbytočne nehnil. Nakoniec uložte všetko svoje záhradné náradie tak, aby zbytočne nevlhlo a nezačalo hrdzavieť.
6. Skontrolujte potrubia
Pred príchodom mrazov uložte záhradné hadice a zatvorte všetky vnútorné ventily, ktoré dodávajú vodu do vonkajších kohútikov. Nepoužívajte nemrznúcu zmes - nie je to dobré pre životné prostredie a mohlo by to byť škodlivé pre rastliny, domáce a voľne žijúce zvieratá a ľudí.
Izolujte vnútorné rúry v častiach domu, ktoré sú zvyčajne nevyhrievané, ako sú podkrovie, garáže alebo priestory kade prechádzajú. Odporúča sa udržiavať termostat na rovnakej teplote v priebehu dňa a noci, aby potrubia nepodliehali drastickým teplotným zmenám a pravidelne kontrolujte všetky vodovodné batérie počas celej zimnej sezóny.