Ako založiť bylinkovú záhradku
Bylinky krásne voňajú a majú tiež mnoho liečivých účinkov. Mnohé z nich dodajú výbornú chuť jedlám alebo si z nich pripravíte zdravý čaj. Aby ste nemuseli bylinky kupovať len v obchode, poradíme vám, ako si založiť bylinkovú záhradu u vás doma.
Vyberte vhodné miesto
Každá bylinka má iné požiadavky na podmienky, pri ktorých sa jej bude dariť najlepšie. Druhy, ktoré pochádzajú zo Stredomoria, ako napríklad tymián či rozmarín, budú potrebovať veľa slnka. To im dodá ich charakteristickú arómu. Iné druhy potrebujú viac tieňa. Pre medovku alebo mätu preto zvoľte tienistejšie a vlhkejšie miesto. Ak sa rozhodnete pre bazalku, tá bude potrebovať veľa slnka aj vlhko.
Ideálne umiestnenie bylinkového záhonu je preto tam, kde sa bude dariť všetkým druhom. Môžete vybrať napríklad miesto v blízkosti domu, aby ste si mohli po časť úrody kedykoľvek vybehnúť von. Napríklad vtedy, ak dostanete chuť na bazalku, ktorú si pridáte od zeleninového šalátu. Ideálna orientácia je na juh alebo východ. Myslite tiež na dobrý prístup, ktorý vám uľahčí starostlivosť o bylinkový záhon.
Ako veľká bude bylinková záhradka
Veľkosť bylinkového záhona závisí najmä od toho, koľko druhov budete pestovať a tiež od priestoru, ktorý máte k dispozícii. Jednotlivé druhy môžete vysadiť do obdĺžnika či do kruhu alebo oválu či iného zaujímavého tvaru. Pre bylinky môžete vytvoriť tiež samostatný vyvýšený záhon. Ak nemáte dostatok miesta, môžete niektoré druhy zasadiť dokonca medzi zeleninu.
Náročnosť na pôdu
Bylinky pochádzajú z prírodného prostredia, preto nie sú veľmi náročné na pôdu. Ak je to možné, prispôsobte zloženie pôdy konkrétnemu druhu byliniek. Napríklad stredomorské druhy ocenia vyšší podiel piesku. Vhodné však je, aby ste pred zasadením pôdu očistili od zvyškov koreňov či kamenia a obohatili o kompost. Najvhodnejšie je pripraviť si pôdu na pestovanie už na jar. Pred vysievaním alebo vysádzaním byliniek ju potom len dorovnajte a skyprite hrabľami.
Ktoré druhy vybrať
Vyberajte podľa podmienok, ktoré na záhrade máte, ale tiež podľa toho, ktoré bylinky doma využijete. Bylinky sa od seba odlišujú aj svojím vzrastom. Niektoré, ako napríklad ligurček alebo repík sa ťahajú viac do výšky. Mäta a tymián vytvoria malé kríčky. Väčšina z byliniek sú trvalky, ktoré nevyžadujú veľa starostlivosti. Môžete sa rozhodnúť aj pre jednoročné alebo dvojročné druhy, ako sú napríklad bazalka a koriander.