Energeticky úsporné domy - aktívny, pasívny alebo nulový?

Energeticky úsporné domy sa postupne stávajú štandardom. Počiatočná investícia pri stavbe je síce vyššia ako pri bežných stavbách, prinesie však výrazne nižšiu spotrebu energií. Okrem menších účtov za energiu, je energeticky úsporný dom šetrný aj k životnému prostrediu.

Pasívny alebo nízkoenergetický dom?

Rozdiel medzi nízkoenergetickým a pasívnym domom je najviac viditeľný v ročnej spotrebe tepla na vykurovanie. Kým pasívny dom spotrebuje do 15 kWh/m2, nízkoenergetický má spotrebu do 50 kWh/m2. Hodnoty sa týkajú iba potreby energie na vykurovanie, zarátaná teda nie je energia na ohrev teplej vody a tá, ktorú spotrebujú domáce spotrebiče.

Za pasívny dom možno označiť taký, ktorého celková spotreba primárnej energie zároveň neprekročí 120 kWh/m2. Keďže v tejto hodnote sú započítané napríklad aj straty pri distribúcii energie, reálna spotreba energií na prevádzku bude o niečo nižšia. Samozrejme sa odporúča kupovať spotrebiče s energetickou triedou A, A+ alebo A++. Zníženie potreby energie na vykurovanie sa dosiahne znížením tepelných strát a eliminovaním tepelných mostov, teda najmä kvalitnou izoláciou. K stratám prichádza aj pri vetraní a preto je vhodné využitie rekuperácie na vykurovanie aj vetranie domu.

Nulový a aktívny dom

Nulový dom je dom, ktorý má takmer nulovú spotrebu energie z "externých" zdrojov a využíva obnoviteľné zdroje energie. To znamená, že ide o stavbu, ktorá si väčšinu energie na prevádzku zabezpečuje napríklad fotovoltaickými panelmi alebo inými obnoviteľnými zdrojmi priamo na dome alebo v jeho okolí. Nulová spotreba iných energií je ale spravidla len v teoretickej rovine.  Energia sa síce dá akumulovať a využívať v období nižšej produkcie, ale technicky aj finančne ide o náročné riešenia. Nulový dom je teda v úspornosti o stupeň vyššie ako pasívny, zatiaľ sa ale realizuje skôr výnimočne.

Aktívny alebo tiež plusový dom funguje podobne ako ten nulový. Rozdiel je v tom, že vyprodukuje viac energie než potrebuje na svoju prevádzku. Ide teda svojím spôsobom o mini elektráreň. Takéto domy sa ale zatiaľ stavanú veľmi zriedkavo. V budúcnosti však majú vďaka využívaniu obnoviteľných zdrojov energie potenciál stavať sa vo väčšom množstve.

 

admin

Webstránka:

www.moderne-domy.sk

Telefón:

0911 776 232

Emailová adres:

info@moderne-domy.sk