Minerálna vlna alebo polystyrén — čo vybrať?

Ponuka materiálov, z ktorých pri stavbe domu môžete vyberať, je naozaj široká. Inak tomu nie je ani pri zatepľovaní domu. Najčastejšie používanými sú minerálna vlna a expandovaný polystyrén. Pozrime sa bližšie na ich vlastnosti.

Prečo zatepľovať

Zateplenie fasády chráni obvodové múry pred ochladzovaním a zohrievaním. Vďaka nemu nedochádza k únikom tepla smerom von. Zateplenie tiež chráni ochladzovaniu múrov z vonkajšej strany. Ušetrí vám až 40 % nákladov na kúrenie. Oceníte ho aj v lete, kedy chráni interiér domu pred prehrievaním a vy vynaložíte menej prostriedkov na klimatizáciu.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti

Pri materiáloch na zatepľovanie nájdete udaj „súčiniteľ tepelnej vodivosti“. Tento ukazovateľ vyjadruje čas, za ktorý teplo prejde cez materiál. Čím nižšia je táto hodnota, tým sú izolačné vlastnosti materiálu lepšie a teplo uniká pomalšie.

Súčiniteľ tepelnej vodivosti je pri minerálnej vlne a polystyréne porovnateľný. Znamená to, že pri použití rovnakej hrúbky dosiahnete rovnakú úsporu energií.

Výhody minerálnej vlny

Najčastejšie uvádzanou výhodou minerálnej vlny je jej požiarna odolnosť. Je nehorľavým materiálom. V porovnaní s polystyrénom má tiež lepšie zvukovo izolačné vlastnosti. Má lepšiu priepustnosť vodných pár, vďaka čomu nedochádza k jej kondenzácii v stene.

Minerálna vlna je vhodná aj na zložitejšie obvodové steny, napríklad zaoblené fasády. Je to pre kolmú orientáciu vlákien, ľahké rezanie, brúsenie či iné tvarovanie.

Nevýhodou je najmä vyššia cena. Pri zatepľovaní je nevýhodou zložitejšie kotvenie. Pri inštalácii je preto potrebná odborná montáž. Potrebná je tiež inštalácia na suchú stenu. Minerálna vlna by nemala prísť do styku s vodou. Po namočení stráca svoje tepelnoizolačné vlastnosti. Postupným vyschnutím ich znovu nadobúda, na pravidelné vystavenie vlhkosti ale nie je vhodná.

Výhody expandovaného polystyrénu

V prospech expandovaného polystyrénu hovorí najmä jeho nižšia cena a výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Polystyrén má tiež nízku hmotnosť, ľahko sa ním manipuluje a opracováva sa na požadovaný tvar. Pri zatepľovaní je však dôležité, aby prebiehalo vo vhodnom počasí. Nie je vhodný na zatepľovanie pri nízkych teplotách alebo inštaláciu na vlhké steny.

Polystyrén má nízku priepustnosť vodných pár a je odolný voči vetru. Pri výrobe sa do neho pridávajú aj látky, ktoré spomaľujú horenie. Dnešný expandovaný polystyrén je preto bezpečnejší, ako tomu bývalo v minulosti.

Ak ste sa rozhodli pre polystyrén, môžete siahnuť aj po polystyréne s obsahom grafitu. Jeho izolačné vlastnosti sú o niečo vyššie. Lepšia je tiež schopnosť zabrániť prieniku tepla. Za tieto vlastnosti si však priplatíte.

 

admin

Webstránka:

www.moderne-domy.sk

Telefón:

0911 776 232

Emailová adres:

info@moderne-domy.sk